Zgodba programa ki smo ga pripravili za pomlad 2022 je zgodba o medsebojnem spoštovanju dveh velikanov klasične glasbe – Wolfgang Amadeus Mozartom in Josephom Haydnom.
Mozart je ob prihodu na Dunaj pričel raziskovati dela takrat enega najpomembnejših skladateljev, Josepha Haydna. Svoj študij je kronal z opusom godalnih kvartetov, ki jih je posvetil prav njemu.
Haydn je že za časa svojega življenja veljal za očeta godalnega kvarteta. Ta naziv ohranja še danes, saj je bil med prvimi skladatelji, ki so v godalnem kvartetu pomembne vloge namenili prav vsem instrumentom in ne le prvi violini, kot je bilo to običajno poprej. Mozart je ta način skladanja nadaljeval in izpopolnil.
Ravno ideja o enakovrednosti instrumentov v skupnem ustvarjanju pa je nekaj, o čemer je vredno razmisliti tudi danes.
Joseph Haydn
Kvartet št. 2 op. 76
Wolfgang Amadeus Mozart
Kvartet št. 14, K. 387
Klemen Krklec je pričel z igranjem violine v zgodnjem otroštvu. Kmalu po prvih uspešnih nastopih je prejel nagrade na domačih in mednarodnih tekmovanjih. Po študiju na Koroškem deželnem konservatoriju, kjer je diplomiral z odliko, je študij nadaljeval v Kaliforniji v studiju koncertnega mojstra LA Filharmonikov, Martina Chalifourja. Po končanem študiju se je vrnil v Evropo, kjer ustvarja kot koncertni in studijski violinist, v veliko veselje pa mu je tudi poučevanje mladih talentov.
Sanhayea Song je v Južni Koreji rojena violinistka. Trenutno študira na dunajški univerzi MDW, v razredu Prof. Christiana Altenburgerja. Sanhayea je nastopila na odrih kot so dunajski Musikverein, Wiener Konzerthaus, Walt Disney hall. Kot substitut je sodelovala z orkestri Downey Symphony v Kaliforniji in orkestrom SNG Maribor. V letu 2021 je kot koncertna mojstrica vodila Avstrijsko-Korejski Sinfonični orkester na Dunaju kot koncertna mojstrica. Več informacij na SanhayeaSong.com
Manica Slapšak (2000) je študentka dodiplomskega študija na ljubljanski Akademiji za glasbo v razredu doc. Maje Rome. Redno koncertira v orkestrih in komornih sestavih kot so godalni kvartet Perpetuum, salonski orkester Lucky&the pipes in drugi, kot substitut pa občasno sodeluje tudi s simfoničnim orkestrom RTV in raznimi priložnostnimi sestavi.
Klara Krklec (1996) je pod okriljem prof. Miloša Mlejnika zaključila dodiplomski študij na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Leta 2017 je svojo študijsko pot nadaljevala na Univerzi Južne Kalifornije v Los Angelesu, kjer je prvi dve leti opravljala specializacijo solistične kariere, nato pa še magisterij katerega je leta 2021 opravila z odliko. V sodelovanju z Warner Brothers Studios, Sony, ter ostalimi svetovno znanimi podjetji snema glasbo za filme, igre ter aplikacije.Klara je oder delila s številnimi priznanimi glasbeniki: Martin Chalifour, Orfeo Mandozzi, Miloš Mlejnik, Lorenzo Cossi,..
Kvartet Krklec sestavljamo mladi glasbeniki, ki nas povezuje ljubezen do poustvarjanja vrhunskih glasbenih del, velikih mojstrov skladanja. Svoje glasbeno znanje smo pridobivali in izpopolnjevali v Sloveniji, Avstriji, ZDA in nastopali na odrih v Evropi, Severni Ameriki in Aziji.
S koncerti želimo približati glasbo našim prijateljem oz. poslušalcem, postaviti glasbena dela v širši kontekst in predstaviti zgodbe povezane z programom. Tako je v našem najožjem fokusu poustvarjanje vrhunske glasbe, kakor tudi predstavitev le te na zanimiv način našim poslušalcem.
V kvartetu verjamemo da je komorno ustvarjanje vredno poglabljati in razvijati, še posebej na območju Slovenije, ki premore kopico mladih talentiranih glasbenikov. S svojim delovanjem želimo graditi povezave med glasbeniki in krepiti skupnost komornih glasbenikov na slovenskem.
Na svoj e-poštni naslov želim prejemati notifikacije o aktivnosti in dogodkih Društva komornih glasbenikov Slovenije.
Sonatine op.137
22.September ob 18.00
Baročna dvorana, Radovljiška graščina
Sonatine op.137
24.September ob 18.00
Gledališče Tartini, Piran
24.Oktober ob 18.00
Dvorec strmol, Rogatec
Sonatine op.137
22.Oktober ob 18.00
Viteška dvorana, Ljubljanski Grad
5.November ob 18.00
Baročna dvorana, Radovljiška graščina
12.November ob 18.00
Gledališče Tartini, Piran
Sonatina št.1, op.137
Sonatina št.2, op.137
Sonatina št.3, op.137
Kvartet št. 2, op.76
Kvartet št. 14, K. 387
Kvartet Društva komornih glasbenikov Slovenije